Oddział Kliniczny Pulmonologii i Alergologii
Oddział Kliniczny Pneumonologii i Alergologii USK nr 1 jest miejscem działalności dydaktycznej i klinicznej Kliniki Pneumonologii i Alergologii UM w Łodzi.
Oddział dysponuje 19 łóżkami w 6 salach z bezpośrednim dostępem do węzłów sanitarnych na każdej sali.
Pracownicy jednostki
- prof. dr hab. n. med. Wojciech Piotrowski
- prof. dr hab. n. med. Paweł Górski
- dr n. med. Tomasz Kmiecik
- dr hab. n. med., prof. UM w Łodzi Sebastian Majewski
- dr hab. n. med., prof. UM w Łodzi Adam Białas
- lek. Mateusz Domagała
- lek. Bartłomiej Chorąziak
- lek. Łukasz Gwadera
- lek. Tomasz Karauda
- dr n. med. Małgorzata Pietrusińska
- lek. Witold Górski
- dr n. med. Joanna Miłkowska-Dymanowska
- lek. Krystian Bartczak
- lek. Paulina Laskowska
- lek. Ewa Miądlikowska
Zakres działalności
Zespół Oddziału Klinicznego Pneumonologii i Alergologii prowadzi działalność naukowo – kliniczną w dwóch głównych obszarach tematycznych: chorób obturacyjnych (astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc – POChP) oraz śródmiąższowych płuc. Jednym z wiodących tematów naszej aktywności naukowej jest zastosowanie telemedycyny w monitorowaniu przebiegu POChP.
Uczestniczymy również w badaniach klinicznych dotyczących farmakoterapii POChP. W leczeniu chorób układu oddechowego stosujemy najnowocześniejsze z dostępnych metod terapeutycznych, w tym wentylację nieinwazyjną (NIV), czy nosowej wentylacji wysoko przepływowej. Realizujemy szeroki wachlarz endoskopowych procedur diagnostyczno – terapeutycznych, a także z zakresu ultrasonografii – zarówno przezoskrzelowej, jak i przezklatkowej.
Oprócz badań o charakterze klinicznym prowadzimy także badania z zakresu nauk podstawowych, głównie patobiologii POChP i chorób śródmiąższowych. Od wielu lat uczestniczymy także w badaniach klinicznych leków przeciw zwłóknieniu płuc. Wyniki naszych badań publikujemy renomowanych czasopismach z listy „A”, a także prezentujemy je na konferencjach krajowych i międzynarodowych, takich jak Kongres Amerykańskiego Towarzystwa Klatki Piersiowej (ATS), czy Europejskiego Towarzystwa Oddechowego (ERS). Większość pracowników Oddziału jest także członkami tych organizacji.